Answer:
The answer is 60%
Explanation:
Labor force is the total number of people that have job(employed) and the number of people who are willing, able and actively searching for job(unemployed) in a population.
Labor force participation rate is calculated by dividing the labor force by the noninstitutionalized population.
Labor force = employed + underemployed + unemployed
= 96 + 31 + 8
=135 million
So we have:
(135 ÷ 243) x 100 percent.
60% (the nearest whole percentage)
Answer:
B). targeting strategy and marketing mix
Explanation:
This are the options for the question;
a. locational excellence strategy.
b. targeting strategy and the marketing mix.
c. supply chain management.
d. operational excellence strategy.
e. strategic business unit control.
From the question we were informed that Customers around the world know Pepsi and consider it a primary "go-to" brand if they want a refreshing drink.
In this case this positioning reflects Pepsi's careful implementation of targeting strategy and marketing mix.
This is because in concept of finance, targeting strategy is used in market segmentation.this is selection of product that will sell very well for each segment of consumers.
Pepsi also utilize the marketing mix strategy which is a tool that helps to control the target market, it is used in marketing to control Product, Price, Place and Promotion for more demand for their products.
Answer:
Accounts receivable to be reported at the end of 2019 = $1090000
Explanation:
Assuming that all sales are made on credit.
The opening accounts receivable were = $ 1200000
We add the credit sales made during the year to the opening balance of accounts receivable to reach at total accounts receivable.
Total accounts receivable = 1200000 + 6250000 = 7450000
We deduct the amount received from customers against these sales to reach at the closing balance for accounts receivables.
Closing balance Accounts receivables 2019 = 7450000 - 6360000 = $1090000
Answer:
a. What is the PI if the discount rate is 20%?
profitability index = present value of cash flows / initial outlay
PI = $9,137.41 / $5,000 = 1.83
b. What is the NPV if the discount rate is 20%?
NPV = -$5,000 + $9,137.41 = $4,137.41
c. What is the IRR if the discount rate is 20%?
the discount rate is irrelevant when you are calculating the IRR, since the IRR is the discussion rte at which the NPV = $0
IRR = 55.23%
Explanation:
Initial Outlay -$5,000
Year 1 $3,000
Year 2 $3,500
Year 3 $3,200
Year 4 $2,800
Year 5 $2,500.