Answer:
1 M
Explanation:
Magnesium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of magnesium chloride = 0.20 mol
Thus, moles of chlorine furnished by magnesium chloride is twice the moles of magnesium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by magnesium chloride = 0.40 moles
Potassium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of potassium chloride = 0.10 moles
Thus, moles of chlorine furnished by potassium chloride is same as the moles of potassium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by potassium chloride = 0.10 moles
Total moles = 0.40 + 0.10 moles = 0.50 moles
Given, Volume = 500 mL = 0.5 L (1 mL = 10⁻³ L)
Concentration of chloride ions is:
<u>
The final concentration of chloride anion = 1 M</u>
Answer:
The answer is below
Explanation:
Because various factors can affect the actual value of the titration outcome. Some of these factors can range from errors from a researcher also known as human error, misreading the quantities, researcher's perception of the color, or wrong procedure in carrying out the experimentation.
Hence, in order to avoid such error, a researcher needs to be thorough during the process of experimentation, and using gross reading can help to avoid these errors when the titre value is eventually determined.
Answer:

Explanation:
First of all we need to find the amount of atoms per volume (m³). We can do this using the density and the molar mass.

Now, the fraction of vacancies is equal to the N(v)/N ratio.
- N(v) is the number of vacancies

- N is the number of atoms per volume calculated above.
Therefore:
The fraction of vacancies at 600 °C will be:

I hope it helps you!
<u>Answer:</u> The correct answer is 
<u>Explanation:</u>
We are given:

The substance having highest positive
potential will always get reduced and will undergo reduction reaction. Here, silver will always undergo reduction reaction will get reduced.
Chromium will undergo oxidation reaction and will get oxidized.
The half reactions for the above cell is:
Oxidation half reaction: 
Reduction half reaction:
( × 3)
Net equation: 
Oxidation reaction occurs at anode and reduction reaction occurs at cathode.
To calculate the
of the reaction, we use the equation:

Putting values in above equation, we get:

Hence, the correct answer is 
Answer:
A. psychographic lifestyle segmentation
Explanation:
Psychographic lifestyle segmentation -
It refers to the distribution or classification method , where the consumers of a particular goods and services are classified into particular groups , depending on the psychological characteristics of the consumers , is referred to as psychographic lifestyle segmentation .
The segmentation take care of the consumers celief , priority , va;ues , decision - making process , lifestyle .
The method enables to market the goods and services in a better manner , nd increases the profit of the company .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is A. psychographic lifestyle segmentation .