Answer:
B = (7, 2)
Step-by-step explanation:
B = 2M -A
B = 2(3, 4) -(-1, 6) = (2·3-(-1), 2·4-6)
B = (7, 2)
_____
The expression for the other end point, B, comes from the equation for the midpoint.
M = (A +B)/2
2M = A + B . . . . . multiply by 2
2M -A = B . . . . . . subtract A to get an expression for B
4 miles= (10-s) x 1hr. S could stand for the speed of the wind, since it is taking away from the typical speed of the bike.
Answer:
a). AB = 8 in
b). AB = 9.75 in
c). AC = 6.5 in
d). BC = 1.5 in
Step-by-step explanation:
a). Since, AB = AC + CB
Length of AC = 5 in. and CB = 3 in.
Therefore, AB = 5 + 3 = 8 in.
b). Given : AC = 6.25 in and CB = 3.5 in
Therefore, AB = AC + CB = 6.25 + 3.5
AB = 9.75 in.
c). Given: AB = 10.2 in. and BC = 3.7 in.
AB = AC + BC
AC = AB - BC
AC = 10.2 - 3.7
AC = 6.5 in
d). Given: AB = 4.75 in and AC = 3.25 in.
BC = AB - AC
BC = 4.75 - 3.25 = 1.5 in.
Answer:
Step-by-step explanation:
The formula that relates the length of a ladder, L, that leans against a wall with distance d from the base of the wall and the height h that the ladder reaches up the wall is L = StartRoot d squared + h squared EndRoot. What height on the wall will a 15-foot ladder reach if it is placed 3.5 feet from the base of a wall?
L = √d² + h²
Answer:
W= 27 k J
Step-by-step explanation:
Given that
mass ,m = 90 kg
Height , h= 30 m
angle , θ = 25°
The work done by escalator is given as follows
W = m g h
Work done by escalator does not depends on the angle ,it depends only on height.
Now by by putting the values in the above equation we get
W= 90 x 10 x 30 J ( take g = 10 m/s² )
W= 27000 J
W= 27 k J
Therefore work done by escalator will be 27 k J.