The information shown here only shows a principal sum, a rate of interest and a period or time. There is no question as to what is needed. But suppose the need is for simple interest, then we calculate using the given information and the formula:
I = PRT
where I is simple interest, P is the principal, R is the rate per year, and T is time
P = 290, T is 6 months which is 0.5 years, R = 12.5 % which is written as 0.125 in decimal fraction.
I = 290 × 0.125 x 0.5 → I = 18.125
Therefore after 6 months , the interest earned will be 18. 125 dollars
Hey there,
Total no. of people= 71,115
Average cost of ticket = 21.15 pounds
Total ticket income= 71,115 x 21.15
= 1,504,082.25 pounds
Hope this helps :))
~Top
P(A) =0.54
P(B)= 0.68
P'(A)= 1-0.54 = 0.46
P'(B)= 1- 0.68 = 0.32
The probability of neither of both event will occur:
= P'(A)×P'(B)
=0.46 × 0.32
=0.1472