Answer:
(a) The total energy of the object at any point in its motion is 0.0416 J
(b) The amplitude of the motion is 0.0167 m
(c) The maximum speed attained by the object during its motion is 0.577 m/s
Explanation:
Given;
mass of the toy, m = 0.25 kg
force constant of the spring, k = 300 N/m
displacement of the toy, x = 0.012 m
speed of the toy, v = 0.4 m/s
(a) The total energy of the object at any point in its motion
E = ¹/₂mv² + ¹/₂kx²
E = ¹/₂ (0.25)(0.4)² + ¹/₂ (300)(0.012)²
E = 0.0416 J
(b) the amplitude of the motion
E = ¹/₂KA²

(c) the maximum speed attained by the object during its motion

The force applied by the man is 60 N
Explanation:
We can solve this problem by applying Newton's second law, which states that:
(1)
where
is the net force acting on the child+cart
m is the mass of the child+cart system
a is their acceleration
In this problem, we have:
m = 30.0 kg is the mass

And there are two forces acting on the child+cart system:
- The forward force of pushing, F
- The force resisting the cart motion, R = 15.0 N
Therefore we can write the net force as

where R is negative since its direction is opposite to the motion
So eq.(1) can be rewritten as

And solving for F,

Learn more about Newton's second law:
brainly.com/question/3820012
#LearnwithBrainly
Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Answer: there are 15 coins of $2 and 18 coins of $5
Explanation:
I will answer in English.
X is the number of $5 coins.
Y is the number of $2 coins.
We have the system of equations:
Y + X = 33
Y*2 + X*5 = 120
first, we must isolate one of the variables in one of the equations and then replace it in the other equation, let's isolate Y in the first equation:
Y = 33 - X.
Then we can replace it in the other equation:
(33 - X)*2 + X*5 = 120
66 - X*2 + X*5 = 120
X*3 = 54
X = 54/3 = 18
and using the equation for Y.
Y = 33 - X = 33 - 18 = 15
So there are 15 coins of $2 and 18 coins of $5
<span>E = h x f </span>
<span>. . . then : </span>
<span>f = E / h </span>
<span>f = 4,41•10^-19 / 6,62•10^-34 </span>
<span>f = 6,66•10^14 Hz (s^-1) </span>
<span>b/ What is the wavelength of this light ? </span>
<span>- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - </span>
<span>λ = c / f </span>
<span>λ = 3•10^8 / 6,66•10^14 </span>
<span>λ = 4,50•10^-7 m </span>