answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
2 years ago
6

Please Help Me! It would be very much appreciated!

Mathematics
2 answers:
skad [1K]2 years ago
7 0
The answer should be B) an=3+5(n-1)

hope i helped :)
Elan Coil [88]2 years ago
5 0
If i’m doin this right the answer should be B
You might be interested in
Miranda wants to buy pencils printed with the school mascot. The
cluponka [151]

I'll help but information is missing, you need to have the cost and the number of pencil she will buy

8 0
2 years ago
What is the equation of the graph below? On a coordinate plane, a curve goes through (0, 0). It has a maximum of 1 and a minimum
bogdanovich [222]

Answer:

y=cos(x+π)

Step-by-step explanation:

Known that the cosine function has a period of 2π.

Now, the parental function is y = cosx, which has y-intercept at y = 1, and x-intercept at π/2.

Notice that the function showed in the graph attached has y-intercept at y = -1 and x-intercept at π/2. This indicates that the function has been moved leftwards π units.

Therefore, the function that belongs to this graph is

y=cos(x + \pi)

6 0
2 years ago
Adamo saved 13 pictures oh his digital camera for a total of 12021.1kb. He deleted 32 pictures for a total of 29590.4kb If there
rosijanka [135]

First solve the original number of pictures. The original number of picture is 108 + 32 – 13 which is equal to 127 pictures. Then solve the size of each picture,

12021.1 kb / 13 pic = 924.7 kb / pic

So the original storage is 127 pic ( 924.7 kb / pic) = 117,436.9 kb

5 0
2 years ago
Finn and Ellie sell oranges at a produce stand. Finn earns $5 for each crate of oranges he sells. At the end of the week, Ellie
Alex777 [14]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4x5=20

6 0
1 year ago
Leon bought trail mix that cost $0.78 per pound. He paid $6.24 for the trail mix. How many pounds of trail mix did he buy?
12345 [234]
If Leon bought trail mix worth of $ 6.24, and he paid 0.78 per pound,

6.24/0.78= 8 lbs
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ben earns $9 per hour and $6 for each delivery he makes. he wants to earn more than $155 in an 8-hour workday. what is the least
    14·2 answers
  • Rotate : energy :: stop:
    5·2 answers
  • 0.59 divided by 2.419
    8·2 answers
  • Write a polynomial function f of least degree that has rational coefficients, a leading coefficient of 1 and the given zeros for
    14·1 answer
  • Am adult ticket at an amusement park cost $24.95 and a child’s ticket costs $15.95. A group of 10 people paid $186.50 to enter t
    12·2 answers
  • PLEASE HELP GIVING 20 POINTS PLUS BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER!!!
    8·2 answers
  • A 2-column table with 6 rows. The first column is labeled miles driven with entries 27, 65, 83, 109, 142, 175. The second column
    13·2 answers
  • Park Street, Scott Street, and Oak Street form a triangle. If the angle formed by Oak Street and Park Street is 62° and the angl
    12·1 answer
  • Point S is on line segment \overline{RT}
    10·2 answers
  • Aaron scored 452.65 marks out of 600 in the final examination. How many marks did he lose?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!