The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.
Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12
1 gallon = 128 ounces, so we can write:
Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12
Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04
Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32
Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
Answer:
The answer is 3√5 mi.
The formula is: d = √(3h/2)
Wyatt:
h = 120 ft
d = √(3 * 120/2) = √180 = √(36 * 5) = √36 * √5 = 6√5 mi
Shawn:
h = 270 ft
d = √(3 * 270/2) = √405 = √(81 * 5) = √81 * √5 = 9√5 mi
How much farther can Shawn see to the horizon?
Shawn - Wyatt = 9√5 - 6√5 = 3√5 mi
Angle AOD = 180
4x-2 + 5x+10 + 2x+14 = 180
11x + 22 = 180
11x = 180 - 22 = 158
x = 158/11
The average volume if these eggs will be found as follows:
Volume of one egg is:
V=4/3πr²
V=4/3×π×(4.5/2)^3
V=71.57 cm³
Given that the turtle lays on average 113 eggs, thus the total volume of eggs will be:
(113×71.57)
=8187.41~8187 cm³
Because his first string was tied up at the moment