Solution:
According to the Avogadro's number:
6.022 *10^23 drops per 0.050 g/ drop = 3.011 *10^22 grams per mole of drops
3.011 *10^22 grams per 1 kg / 1000 grams = 3.011 *10^19 kilograms / mole of drops
thus the answers are:
3.0 *10^22 grams per mole of drops
3.0 *10^19 kilograms per mole of drops
And,
In the calculation of how many moles of raindrops in the Pacific Ocean is:
7.08X10^20kg per 3.0 *10^19 kilograms per mole of drops = 23.5 moles of drops
This is the required solution.
Answer:
1.6 L is the volume of NaOH that has reacted
Explanation:
The balanced reaction is:
H₂SO₄ + 2NaOH → Na₂SO₄ + 2H₂O
This is a neutralization reaction between a strong acid and a strong base. The products are the correspond salt and water.
We propose this rule of three:
1 mol of sulfuric acid needs 2 mol of NaOH to react to react
Then, 2.4 moles of H₂SO₄ will react with (2.4 . 2) / 1 = 4.8 moles of NaOH
As molarity is 3M, we can determine the volume of our solution
Molarity (M) = mol / volume(L) → Volume(L) = mol / Molarity
Volume(L) = 4.8 mol / 3 M = 1.6 L
Basically team B would win since it is exerting a force of 900N unlike team A ( you can tell by doing 4900N minus 4000N ). It is very unbalanced.
Answer is: 6.022·10²² molecules of glucose.
c(glucose) = 100 mM.
c(glucose) = 100 · 10⁻³ mol/L.
c(glucose) = 0.1 mol/L; concentration of glucose solution.
V(glucose) = 1 L; volume of glucose solution.
n(glucose) = c(glucose) · V(glucose).
n(glucose) = 0.1 mol/L · 1 L.
n(glucose) = 0.1 mol; amount of substance.
N(glucose) = n(glucose) · Na (Avogadro constant).
N(glucose) = 0.1 mol · 6.022·10²³ 1/mol.
N(glucose) = 6.022·10²².
Answer:
Gas at room temperature
Strong, unpleasant odor
Dissolves easily in water
Explanation:
Just did the assignment