Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
With gravitational acceleration at 9.8, initial height at 3.5m and distance at 22m the initial horizontal velocity is 26.03 ms and the flight time is .845 seconds
Answer:
C
Explanation:
If the arrows represent light rays, then Rachel sees a candle flame when the light released by the flame is received by her eyes.
Answer:
y_red / y_blue = 1.11
Explanation:
Let's use the constructor equation to find the image for each wavelength
1 /f = 1 /o + 1 /i
Where f is the focal length, or the distance to the object and i the distance to the image
Red light
1 / i = 1 / f - 1 / o
1 / i_red = 1 / f_red - 1 / o
1 / i_red = 1 / 19.57 - 1/30
1 / i_red = 1,776 10-2
i_red = 56.29 cm
Blue light
1 / i_blue = 1 / f_blue - 1 / o
1 / i_blue = 1 / 18.87 - 1/30
1 / i_blue = 1,966 10-2
i_blue = 50.863 cm
Now let's use the magnification ratio
m = y ’/ h = - i / o
y ’= - h i / o
Red Light
y_red ’= - 5 56.29 / 30
y_red ’= - 9.3816 cm
Light blue
y_blue ’= 5 50,863 / 30
y_blue ’= - 8.47716 cm
The ratio of the height of the two images is
y_red ’/ y_blue’ = 9.3816 / 8.47716
y_red / y_blue = 1,107
y_red / y_blue = 1.11
Answer:
a..... zero
b.... applied force of 50N and frictional force of 50 N both in opposite directions
c..... if mass increases friction will increase so applied force must also increase to keep body in uniform motion
d.... nothing I think all parts answered