Answer:
X * (X +1) = 420
X^2 + X = 420
X^2 + X -420 = 0
X = 20
Step-by-step explanation:
Power
= Work done / Time
= 15000 N * 3 m / 50 s
= 45000/50 N-m/s
= 900 W
It may sound like an extremely low value, but 3.0 / 50 s is also a very slow speed.
Answer:
Step-by-step explanation:
Information provided
n=100 represent the random sample taken
X=21 represent the number of bags overfilled
estimated proportion of overfilled bags
is the value that we want to test
z would represent the statistic
Hypothesis
We need to conduct a hypothesis in order to test if the true proportion of overfilled bags is higher than 0.15.:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
The statistic for this case is:
(1)
And replacing the info given we got:
Answer:
The answer is B) 0.57.
Step-by-step explanation:
In this problem we have to apply queueing theory.
It is a single server queueing problem.
The arrival rate is
and the service rate is
.
The proportion of time that the server is busy is now as the "server utilization"and can be calculated as:

where c is the number of server (in this case, one server).
One is making 15,000 and the other is making 13,000 so yeah hope this is what you were looking for ^ !