<u>Answer:</u> The amount of white phosphorus is 0.0199 moles
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles, we use the equation:

We are given:
Given mass of white phosphorus = 2.478 g
Molar mass of white phosphorus = 124 g/mol
Putting values in above equation, we get:

Hence, the amount of white phosphorus is 0.0199 moles
Answer:
<u />
- <u>There are 0.041 g of NH₃ in the same number of molecules as in 0.35 g of SF₆.</u>
<u />
Explanation:
Using the molar mass of the chemical formula SF₆ you can find the number of moles of molecules in 0.35 g of such substance. Then, using the molar mass of NH₃, you can find mass in grams corresponding to the same number of molecules.
<u>1. Find the molar mass of SF₆:</u>
Atom atomic mass number of atoms total mass in 1 mole
S 32.065 g/mol 1 32.065 g
F 18.998 g/mol 6 6 × 18.998 = 113.988 g
=====================
molar mass of SF₆ = 146.053 g/mol
<u>2. Find the number of moles in 0.35 g of SF₆:</u>
- number of moles = mass in grams / molar mass
- number of moles = 0.35 g / 146.053 g / mol = 0.0024 mol
<u>3. Find the molar mass of NH₃:</u>
Atom atomic mass number of atoms total mass 1 mole
N 14.007 g/mol 1 14.007 g
H 1.008 g/mol 3 3 × 1.008 g = 113.988 g
=====================
molar mass of NH₃ = 17.031 g/mol
<u />
<u>4. Find the mass in 0.0024 mol of NH₃:</u>
- mass in grams = number of moles × molar mass
- mass = 0.0024 mol × 17.031 g/mol ≈ 0.041 grams
<u>5. Conclusion: </u>
There are 0.041 g of NH₃ in the same number of molecules as in 0.35 g of SF₆.
SThe missing coefficient for the skeleton equation below is as follows
skeleton equation
Cr(s) + Fe(No3)2(aq) ------> Fe (s) + Cr(NO3)3 (aq)
the missing coefficient are is as follows
2 Cr(s) + 3 Fe(NO3)2 ---> 3 Fe (s) + 2 Cr(NO3)3
This is obtained by making sure all the molecules are balanced in both sides
Scott traveled 10 miles in his journey.
<u>Explanation</u>:
Scott first travels 5 miles in north direction, then he turns to west and covers 3 miles distance finally he turns to south and travels 2 miles. We need to find the total distance covered by the Scott. To find the distance we should sum up all the distances he covered in three directions 5 miles north + 3 miles west + 2 miles south = 10 miles.
Therefore we can conclude that the total distance traveled by the Scott is 10 miles.
Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M