Answer:
Critical value t-score=2.701.
Step-by-step explanation:
When we calculate a confidence interval with an unknown population standard deviation, we estimate it from the sample standard deviation and use the t-score instead of the z-score.
The critical value for t depends on the level of confidence and the degrees of freedom.
If the sample size is 42, the degrees of freedom are:

For a confidence level of 99% and 41 degrees of freedom, the critical value of t is t=2.701.
7x = 40
7x + 4y = 40
The first equation represents that in total, the 7 tickets whether they are for adults or children costs $40.
The second equation represents that x = adult and y = children tickets both add up to equal $40.
Interest rate= 0.083%
Step-by-step explanation:
Principal= $5000 Amount= $10000 Time period= 12 years
A=Amount, P= Principal, I= Simple Interest r= Rate of interest t= Time period
