Answer:
Solution of isopropanol is 10.25 molal
Explanation:
615 g of isopropanol (C3H7OH) per liter
We gave the information that 615 g of solute (isopropanol) are contained in 1L of water. We need to find out the mass of solvent, so we use density.
Density of water 1g/mL → Density = Mass of water / 1000 mL of water
Notice we converted the L to mL
Mass of water = 1000 g (which is the same to say 1kg)
Molality are the moles of solute in 1kg of solvent, so let's convert the moles of isopropanol → 615 g . 1mol / 60g = 10.25 moles
Molality (mol/kg) = 10.25 moles / 1kg = 10.25 m
Answer:
[H⁺] = 1.58 x 10⁻⁷ M.
Explanation:
∵ pOH = - log[OH⁻]
7.20 = - log[OH⁻]
log[OH⁻] = - 7.20
∴ [OH⁻] = 6.31 x 10⁻⁸.
∵ [H⁺][OH⁻] = 10⁻¹⁴.
∴ [H⁺] = 10⁻¹⁴/[OH⁻] = 10⁻¹⁴/(6.31 x 10⁻⁸) = 1.585 x 10⁻⁷ M.
<span>When atoms lose or gain electrons in chemical reactions they form?
</span>Ions
Answer:
Only 3 is correct.
Explanation:
The crystal of a metal or an ionic compound is called a cell, and there are 7 types of unit cells: cubic, tetragonal, orthorhombic, monoclinic, hexagonal, rhombohedral, and triclinic.
In a face-centered cubic cell (FCC) all angles are 90º and all lengths are equal. Each cubic cell has 8 atoms in each corner of the cube, and that atom is shared with 8 neighboring cells. So for a metal crystal, the atom is located at each of the eight lattice points, where it is shared equally between eight unit cells.
The kinetic energy of the products is equal to the energy liberated which is 92.2 keV. But let's convert the unit keV to Joules. keV is kiloelectro volt. The conversion that we need is: 1.602×10⁻¹⁹ <span>joule = 1 eV
Kinetic energy = 92.2 keV*(1,000 eV/1 keV)*(</span>1.602×10⁻¹⁹ joule/1 eV) = 5.76×10²³ Joules
From kinetic energy, we can calculate the velocity of each He atom:
KE = 1/2*mv²
5.76×10²³ Joules = 1/2*(4)(v²)
v = 5.367×10¹¹ m/s