Answer:
Explanation:
Given that:
the temperature
= 250 °C= ( 250+ 273.15 ) K = 523.15 K
Pressure = 1800 kPa
a)
The truncated viral equation is expressed as:

where; B = -
C = -5800 
R = 8.314 × 10³ cm³ kPa. K⁻¹.mol⁻¹
Plugging all our values; we have


Multiplying through with V² ; we have


V = 2250.06 cm³ mol⁻¹
Z = 
Z = 
Z = 0.931
b) The truncated virial equation [Eq. (3.36)], with a value of B from the generalized Pitzer correlation [Eqs. (3.58)–(3.62)].
The generalized Pitzer correlation is :












The compressibility is calculated as:


Z = 0.9386


V = 2268.01 cm³ mol⁻¹
c) From the steam tables (App. E).
At 
V = 0.1249 m³/ kg
M (molecular weight) = 18.015 gm/mol
V = 0.1249 × 10³ × 18.015
V = 2250.07 cm³/mol⁻¹
R = 729.77 J/kg.K
Z = 
Z = 
Z = 0.588
Answer is: molality of urea is 5.84 m.
If we use 100 mL of solution:
d(solution) = 1.07 g/mL.
m(solution) = 1.07 g/mL · 100 mL.
m(solution) = 107 g.
ω(N₂H₄CO) = 26% ÷ 100% = 0.26.
m(N₂H₄CO) = m(solution) · ω(N₂H₄CO).
m(N₂H₄CO) = 107 g · 0.26.
m(N₂H₄CO) = 27.82 g.
1) calculate amount of urea:
n(N₂H₄CO) = m(N₂H₄CO) ÷ M(N₂H₄CO).
n(N₂H₄CO) = 27.82 g ÷ 60.06 g/mol.
n(N₂H₄CO) = 0.463 mol; amount of substance.
2) calculate mass of water:
m(H₂O) = 107 g - 27.82 g.
m(H₂O) = 79.18 g ÷ 1000 g/kg.
m(H₂O) = 0.07918 kg.
3) calculate molality:
b = n(N₂H₄CO) ÷ m(H₂O).
b = 0.463 mol ÷ 0.07918 kg.
b = 5.84 mol/kg.
Answer:

Explanation:
The number of molecules of KCN can be found by using the formula
<h3>N = n × L</h3>
where n is the number of moles
N is the number of entities
L is the Avogadro's constant which is
6.02 × 10²³ entities
From the question we have
N = 0.00048 × 6.02 × 10²³
We have the final answer as

Hope this helps you
Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
Answer:
Amino >Methoxy > Acetamido
Explanation:
Bromination is of aromatic ring is an electrophilic substitution reaction. The attached functional group to the benzene ring activates or deactivate the aromatic ring towards electrophilic substitution reaction.
The functional group which donates electron to the benzene ring through inductive effect or resonance effect activates the ring towards electrophilic substitution reaction.
The functional group which withdraws electron to the benzene ring through inductive effect or resonance effect deactivates the ring towards electrophilic substitution reaction.
Among given, methoxy and amino are electron donating group. Amino group are stronger electron donating group than methoxy group. Acetamido group because of presence of carbonyl group becomes electron withdrawing group.
Therefore, decreasing order will be as follows:
Amino >Methoxy > Acetamido