1) Chemical equation
Cu + 2AgNO3 ---> Cu (NO3)2 + 2Ag
2) molar ratios
1 mol Cu: 2 moles AgNO3 : 1 mol Cu (NO3)2 : 2 mol Ag
3) Convert 12. 83 * 10^23 atoms of Cu in moles
12.83 * 10 ^ 23 atoms / (6.02 * 10^23 atoms / mol) = 2.131 mol Cu
4) Use the proportions
2.131 mol Cu * 2 mol Ag / 1 mol Cu = 4.262 mol Ag
5) Use the atomic mass of silver to convert 4.262 mol in grams
mass = number of moles * atomic mass = 4.262 mol * 107.9 g / mol = 459.9 grams
Answer: 459.9 g
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
<h2>Selective & Differential Medium</h2>
Explanation:
- Selective media allow specific types of organisms to develop, and inhibit the development of different living beings. The selectivity is cultivated in a few ways.For model, living beings that can use a given sugar are handily screened by making that sugar the main carbon source in the medium. On the other hand,selective hindrance of certain sorts of microorganisms can be accomplished by adding dyes, anti-infection agents, salts or explicit inhibitors which influence the digestion or enzyme systems of the living beings
- Differential media are utilized to separate firmly related life forms or groups of living beings. owing to the pre of specific colors or synthetic compounds in the media, the creatures will deliver trademark changes or development designs that are utilized for ID or separation. An assortment of particular and differential media are utilized in clinical, demonstrative and water contamination research facilities, and in food and dairy laboratories
- Selective media because elevated NaCI level is designed to help grow selective bacteria.differential media because the fermented sugar gives off a yellow halo which allows for differentiate between bacteria
Answer:
100 cg/1g
Step-by-step explanation:
1 cg = 0.01 g Multiply by 100
100 cg = 1 g
(a) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1000 cm³/1 L.
(b) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1000 mL/1 L.
(c) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1 m/10 dm.
Answer:
Cl₂O₇
Explanation:
For the reaction:
ClₓOₙ + H₂ → HCl + H₂O
Moles of HCl and moles of H₂O are:
HCl: 0.233g HCl ₓ (1mol / 36.46g) = 6.39x10⁻³ mol HCl
H₂O: 0.403g H₂O ₓ (1mol / 18.02g) = 2.236x10⁻² mol H₂O
As you can see, moles of HCl are equivalent to moles of Cl in the compound and moles of H₂O are equivalent to moles of O in the compound, that means:
6.39x10⁻³ mol Cl
2.236x10⁻² mol O
Empirical formula is the simplest ratio of atoms presents in a molecule. If Cl is <em>1</em>, Oxygen will be:
2.236x10⁻² mol / 6.39x10⁻³ = <em>3.5</em>
As empirical formula must be given in natural numbers, the empirical formula is:
<em>Cl₂O₇</em>
<em></em>