Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct option is 
Explanation:
From the question we are told that
the cell voltage for AD is 
From the data give we can see that

i.e 
In the same way we can say that

=> 

Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min
Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
Answer:
1) Conversion of glucose to glucose 6-phosphate by hexokinase
2) Conversion of fructose 6-phosphate to fructose 1,6-biphosphate by phosphofructokinase
3) Conversion of phosphoenolpyruvate to pyruvate by pyruvate kinase
Explanation:
There are 10 steps in the glycolysis pathway, three of which are irreversible. The enzymes controlling these reactions have not only catalytic properties but the irreversibility of the reaction gives them regulatory properties as well. These reactions serve as control points in the pathway.
<span>There are a number of ways
to express concentration of a solution. This includes molality. Molality is
expressed as the number of moles of solute per mass of the solvent. We calculate as follows:
0.200 mol I2 / kg CCl4 ( .750 kg CCl4 ) ( 253.809 g I2 / mol I2) = 38.07 g I2 needed
Hope this helps.
</span>