Ionized, become charged, become a cation
hopefully that helps
When you say the solution is hypertonic, it means that the solution has a higher osmotic pressure. The formula for this is:
P = iMRT,
for strong electrolytes, i = number of ions.
for nonelectrolytes, i = 1
1. The P for sucrose solution which is a nonelectrolyte (assuming room temp):
P = (1)(1m)(8.314 J/mol-K)(298 K)
P = 2477.572 Pa
The P for NaCl solution, which is a strong electrolyte:
P = (2)(1 m)(8.314)(298 K)
P = 4955.144 Pa
<em>So, that means that NaCl is more hypertonic than the sucrose solution.</em>
2. For the second question, the P for the combination of 1 m glucose (nonelectrolyte) and 1 m sucrose is:
P = (1)(1 m)(8.314)(298 K) + (1)(1)(8.314)(298 K) = 4955.144 Pa
<em>In this case, the osmotic pressures are now equal. It is not hypertonic, but isotonic.</em>
a.
Acids react with bases and give salt and water and the products.
Hence, HCl reacts with NaOH and gives NaCl salt and H₂O as the products. The reaction is,
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
To balance the reaction equation, both sides hould have same number of elements.
Left hand side, Right hand side,
H atoms = 2 H atoms = 2
Cl atoms = 1 Cl atoms = 1
Na atoms = 1 Na atoms = 1
O atoms = 1 O atoms = 1
Hence, the reaction equation is already balanced.
b.
Molarity (M)= moles of solute (mol) / Volume of the solution (L)
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
Molarity of NaOH = <span>0.13 M
</span>Volume of NaOH added = <span>43.7 mL
Hence, moles of NaOH added = 0.13 M x 43.7 x 10</span>⁻³ L
= 5.681 x 10⁻³ mol
Stoichiometric ratio between NaOH and HCl is 1 : 1
Hence, moles of HCl = moles of NaOH
= 5.681 x 10⁻³ mol
5.681 x 10⁻³ mol of HCl was in <span>26.9 mL.
Hence, molarity of HCl = </span>5.681 x 10⁻³ mol / 26.9 x 10⁻³ L
= 0.21 M
Complete Question:
In the first paragraph, the words “disrobed,” “unveiling” and “deconstructed” primarily serve to (a) highlight the negative connotations that laser technology currently has, (b) emphasize the extensive reach of laser technology; (c) demonstrate the inherently unknowable characteristics of objects, even with laser technology; (d) implicitly compare lasers to other forms of technology
Answer:
(b) emphasize the extensive reach of laser technology;
Explanation:
The use of the word disrobed and deconstructed from the passage emphasizes the extensive reach of laser technology. Even without looking up the dictionary meaning of the two words, one can easily deduce that the passage is a pro-laser technology one.
- The passage presents the use of the laser technology in solar exploration.
- It also show its use by ecologists.
#learnwithBrainly
Answer:
The H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
(Option C)
Explanation:
Given;
concentration of HA,
= 6.0mol/dm³
volume of HA,
= 25.0cm³, = 0.025dm³
Concentration of HB,
= 3.0mol/dm³
volume of HB,
= 45.0cm³ = 0.045dm³
To determine the H+ (aq) concentration in mol/dm³ in the resulting solution, we apply concentration formula;

where;
is initial concentration
is initial volume
is final concentration of the solution
is final volume of the solution

Therefore, the H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³