A. 1.01 is the right answer
Since
The formula is Pv= nRT
P=1 atm
V= 22.4 L
N= x
r= 0.0821
t = 273 k (bc it’s standard temperature)
So (1)(22.4)=(x)(0.0821)(273)
X= 1.001
2 C2H2 + 5 02 > 4 CO2 + 2 H2O
Products - Reactants ( all units are kJ/mo1):
(4 x -393.5) + (2 x -241.82) - (2 x 226.77) - (5 x 0) = -2511.2 kJ/mo1
-2511.2 kJ/mo1 is for 2 moles of C2H2.The question asked for 1 mole of C2H2, so: -2511.2 / 2 = -1255.6 kJ/mo1
answer: -1255.6 kJ/mo1
Assuming that the combustion formula is
CH4 + 2O2 --> 2H2O + CO2<span>,
That means for every 1 molecule of methane(CH4) there will be one molecule of carbon dioxide(</span>CO2) produced. Methane molecular weight 16, carbon dioxide molecular weight is 44. Then the percent yield should be:
1 * (0.374/ 16) /(0.983/44)= 0.374*44/ 0.983 * 16= 104.6%
You sure the number is correct? Percent yield should not exceed 100%
Answer:
The average kinetic energy of the gas particles is greater in container B because it has a higher temperature.
Explanation:
<em>The correct option would be that the average kinetic energy of the gas particles is greater in container B because it has a higher temperature.</em>
<u>According to the kinetic theory of matter, the temperate of a substance is a measure of the average kinetic energy of the molecules of substance. In other words, the higher the temperature of a substance, the higher the average kinetic energy of the molecules of the substance.</u>
In the illustration, the gas in container B showed a higher temperature than that of container A as indicated on the thermometer, it thus means that the average kinetic energy of the molecules of gas B is higher than those of gas A.