Answer:
3,4
Explanation:
Hydrogen has no other electron hence there is no screening of the valence electron by inner electrons. It is the lightest known element with a relative molecular mass of 2. Screening effect refers to the fact that inner or core electrons prevent the outermost electron from feeling the attractive force of the nucleus.
Answer:
the value of molar absorptivity is 229000 
Explanation:
given data
phenol phthalein solution = 0.050 g
total volume = 100.0 ml
dilute = 100.0 ml
diluted sample = 0.18
solution
we get here concentration that is express as
concentration = ( mass of solute × 1000 ) ÷ ( molar mass of solute × volume of solution ) .............1
put here value
concentration =
concentration = 0.00157 M
and here dillution equation is express as
c1 × v1 = c2 × v2 .................2
here c1 and c2 is initial and final concentration
and v1 and v2 is initial and final volume
put here value
0.001571 × 0.050 = c2 × 100
c2 = 7.855 ×
M
and
now we get molar by absorbance equation that is
A = E × C × l ................3
here A is absorbance and E is molar and c is absorptivity and l is path length
put here value
0.18 = E × 7.855 ×
× 1
E = 229000 
<h2>The answers are

and

</h2>
Explanation:
Given -
a) The molecular formula of ethylene glycol -

∴ The empirical formula of ethylene glycol will be -

Given -
b) The molecular formula of per-oxo-disulfuric acid (a compound used in bleaching agents) -

∴ The empirical formula of per-oxo-disulfuric acid will be -

Hence, the answers are
and
.
After some thinking I have come to the conclusion that the answer is C.
<span>Density is a value for
mass, such as kg, divided by a value for volume, such as m3. Density is a
physical property of a substance that represents the mass of that substance per
unit volume. We calculate as follows:
PV = nRT
PV = mRT/ Molar mass
m/V = P(molar mass)/RT
Density = P(molar mass)/RT
Density = 2.0 ( 30.97 ) / 0.08206 ( 20 + 273.15) = 2.57 g/L <----First option</span>