Answer:
x = 4
Step-by-step explanation:
Using cosine triangle formula, we know that;
c² = a² + b² - 2ac(cos C)
From our diagram;
a = 2x
b = x + 1
c = 7
C = 60°
Thus;
7² = (2x)² + (x + 1)² - 2(2x)(x + 1)cos 60
49 = 4x² + (x² + 2x + 1) - (4x² + 4x)(0.5)
49 = 5x² + 2x + 1 - 2x² - 2x
3x² + 1 - 49 = 0
3x² - 48 = 0
3x² = 48
x² = 48/3
x² = 16
x = √16
x = 4
Elsa's answer is incorrect since there is a solution of the given equation. In the given logarithmic problem, we need to simplify the problem by transposing log2(3x+5) in the opposite side. The equation will now be log2x-log2(3x+5)=4. Using properties of logarithm, we further simplify the problem into a new form log (2x/6x+10)=4. Then transform the equation into base form 10^4=(2x/6x+10) and proceed in solving for x value which is equal to 1.667.
Answer:
a) The data distribution consists of ( 7 )1's (denoting a foreign student) and ( 43 )0's (denoting a student from the U.S.).
b) The population distribution consists of the x-values of the population of 12,152 full-time undergraduate students at theuniversity, ( 6 )% of which are 1's (denoting a foreign student) and ( 94 )% of which are 0's (denoting a student from the U.S.).
c) The mean is ( 0.06 )
The standard deviation is ( 0.0336 )
The sampling distribution represents the probability distribution of the ( sample ) proportion of foreign students in a random sample of ( 50 ) students. In this case, the sampling distribution is approximately normal with a mean of ( 0.06 ) and a standard deviation of ( 0.0336 )
Step-by-step explanation:
Answer:
62 Sunday papers were sold
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of Sunday papers sold. Then half that many, or x/2, is the number of Friday papers sold. The total revenue from the sales is the sum of products of quantity and price:
1.50 · x + 0.75 · (x/2) = 116.25
Multiplying by 2, this becomes ...
3.00x +0.75x = 232.50
3.75x = 232.50
Dividing by the coefficient of x gives ...
232.50/3.75 = x = 62
The number of Sunday newspapers sold is 62.
Answer:
The product rule of probability tells that to determine the chances of independent events, such as the likelihood of inheriting a certain allele, probabilities are multiplied
Step-by-step explanation:
The product rule of probability states that the probability of independent events occurring together can be gotten by multiplying the probability of each event occurring alone.
The product rule is given as P(A*B) = P(A) *P(B). Where A and B are two independent events. For example when picking cards from a deck of 52 cards, the probability of getting an ace is 4/52 = 1/13 (because there are 4 aces in a deck of 52 cards) . The probability of picking a heart is 13/52 = 1/4. Therefore the probability of picking the ace of hearts is 1/4*1/13 =1/52.