Answer:
Ts = 311.86 K = 38.86°C
Explanation:
The convection heat transfer coefficient for vertical orientation of the board is given by the formula:

where,
h = heat transfer coefficient
= surface temperature
= Temperature of fluid (air) = 30°C + 273 = 303 K
L = Characteristic Length = 50 cm = 0.5 m
Since the heat transfer through convection is given as:

using value of h, we get:


where,
= Surface Area = (0.5 m)(0.5 m) = 0.25 m²
Now, the radiation heat transfer is given by:
εσ![A_{s} [(T_{s})^{4} - (T_{surr})^{4}]](https://tex.z-dn.net/?f=A_%7Bs%7D%20%5B%28T_%7Bs%7D%29%5E%7B4%7D%20-%20%28T_%7Bsurr%7D%29%5E%7B4%7D%5D)
where,
ε = emissivity of surface = 0.7
σ = Stefan Boltzman Constant = 5.67 x 10⁻⁸ W/m².k⁴
= Temperature of surroundings = 25°C +273 = 298 k
Now, the total heat transfer rate will be:

using values:
εσ
we know that the total heat transfer from the board can be found out by:

using values in the equation:
21.78 = (1.42)(0.25)
+ (0.7)(5.67 x 10⁻⁸)(0.25)![[(T_{s})^{4} - 298^{4}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%28T_%7Bs%7D%29%5E%7B4%7D%20-%20298%5E%7B4%7D%5D)
21.78 = (0.4222)
+ 9.922 x 10⁻⁹
- 78.25
100.03 = (0.4222)
+ 9.922 x 10⁻⁹
Solving this equation numerically by Newton - Raphson Method (Here, any numerical method or an equation solver can be used), we get the value of Ts to be:
<u>Ts = 311.86 K = 38.86°C</u>
The film temperature is the average of surface temperature and surrounding temperature. Therefore,
Film Temperature = (25°C + 38.86°C)/2 = 31.93°C
Since, this is very close to 30°C.
<u>Hence, the assumption is good.</u>