Answer:
$2.64 per units
Explanation:
The computation of the cost per equivalent unit of material is shown below:
Cost per equivalent unit is
= (Beginning conversion cost + cost incurred during October) ÷ (Total equivalent units)
= ($99,700 + $939,300) ÷ (390,000 units + (40,000 units × 10%))
= $1,039,000 ÷ 394,000 units
= $2.64 per units
We simply applied the above formula
Answer:
Option A: Must be calculated on earned income as well as adjusted gross income in some cases
Explanation:
Earned Income Credit also abbreviated to EIC is known to be a refundable tax credit. It is usually for qualified (low-income) taxpayers who have earned income such as wages.
Earned income are simply wages, self-employment income, and eligible disability pay.
The reason/purpose of the Earned Income Credit is to limit or reduce the tax burden on working families with lower earned income.
Answer:
a) The company turn its inventory at 1.5.
b) Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Explanation:
a) number of units sold = ($60000000/year)*(1 unit/$2000)
= 30000 units/year
COGS = 30000 units/year*$1000/unit
= $30000000/year
inventory = $20000000
flow time = inventory/flow rate
= $20000000/30000000 per year
= 0.67 years
inventory turns = 1/flow rate
= 1/(0.67)
= 1.5
Therefore, The company turn its inventory at 1.5.
b) %inventory cost per computer = 25%*0.6667 years
= 16.667%
16.667%*$1000 = $166.67 per unit
Therefore, Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Answer:
a limited liability company.
Explanation:
From the question we are informed about To open and operate Boo! City, a Halloween costume and paraphernalia shop, Dwayne and Erica form a business organization that combines the limited liability aspects of a corporation with the tax advantages of a partnership. In this case, Their form of business organization is limited liability company.limited liability company can be regarded as business structure in which owners are not personally liable as regards to debts or liabilities of the company.It is hybrid entities with features of corporation and partnership as well as sole proprietorship.