Answer:
range is between 55.5 to 64.5
Step-by-step explanation:
Horn lengths of Texas longhorn cattle are normally distributed. The mean horn spread is 60 inches with a standard deviation of 4.5 inches
68% is 1 standard deviation from mean
To get the range of 1 standard deviation we add and subtract standard deviation from mean
mean = 60
standard deviation = 4.5
60 - 4.5= 55.5
60+4.5 = 64.5
1 standard deviation is between 55.5 to 64.5
That is 68% range is between 55.5 to 64.5
<span>To link the displayed Wright flyer in the museum with the
actual plane, we have to calculate for the relation of the corresponding
parameter. In this problem, for both the display and the actual plane, we are
given with the length. Computing for the ratio gives us,</span>
<span>
ratio = length of the model / length of the actual plane
Length of the model = 35 cm</span>
<span>
We need to calculate for the length of the model in ft.</span>
<span>
length of the model = (35 cm)(1 in/2.54 cm)(1 ft/12 in)
length of the model = 1.148 ft
</span>
<span>
</span>
<span>Going back to the calculation for the ratio,
ratio = (1.148 ft)/21 ft
ratio = 0.055
Therefore, the measurements used in the model is equal to 0.055 times the
actual dimensions.
Error may occur because of the number of significant figures measured for
rounding up or down of the answers after each calculation. </span>
Answer:
630
Step-by-step explanation:
259 rounded to the nearest 10 is 260
372 rounded to the nearest 10 is 370
260+370=630
Hope this helps!
$605 / $55 = 11
She will have to sell 11 rings to earn $605.
C) $55 x w = $605
Hope this Helps!!