Answer:
C. $294
Explanation:
The computation of the company's target full - product cost per unit is shown below:
= Target sale price - target sale price × net profit margin
= $420 - $420 × 30%
= $420 - $126
= $294
Simply we deduct the targeted net profit from the targeted sales price so that the accurate target full - product cost per unit can come.
Answer:
a) If Jeff purchases today, then he can expect to earn $30,000.
b) If Jeff decides to wait and try to purchase tomorrow, his expected profit is $22,000.
c) If Jeff decides to wait even more and buy the day after tomorrow, then his expected profit is $8,400.
d) Three days form now there will be no XPO2 available, so his profit is $0.
e) Jeff should purchase the XPO2 today and earn $30,000.
Explanation:
selling price $180,000
- buys today, then profit = $180,000 - $150,000 = $30,000
- buys tomorrow, then profit = $180,000 - $125,000 = $55,000 x 40% = $22,000
- if he buys the day after tomorrow, then profit = $180,000 - $110,000 = $70,000 x 40% x 30% = $8,400
- if he waits 3 days, then his profit is $0 because there are no XPO2s available.
Answer:
Marketing Specialist
Explanation:
Marketing is in all the activities undertaken by a business to entice customers to but its products. It will include all promotional initiatives that aim at increasing the sales volume of a company. These activities range from advertising, promotions, publicity, and direct selling.
Rodney has graduated in marketing; meaning has acquired skills and competencies required in the marketing discipline. He will be more effective as a marketer as he has adequate knowledge of marketing. Rodney will be more fulfilled and better motivated in marketing because that is his area of strength.