Answer:
1.312 in
Explanation:
Data provided in the question:
Weight of the compressor, W = 227 pound
Number of legs = 4
Maximum pressure = 42 psi
Now,
Let F be the force taken by the legs
Therefore,
W = 4F
or
227 pound = 4F
or
F = 56.75 pounds
Also,
Force = Pressure × Area
or
56.75 pounds = 42 psi × πr² [ r is the diameter of one leg]
or
r² = 0.4301
or
r = 0.656
therefore,
diameter = 2r = 2 × 0.656
= 1.312 in
Answer:
the life (N) of the specimen is 46400 cycles
Explanation:
given data
ultimate strength Su = 1600 MPa
stress amplitude σa = 900 MPa
to find out
life (N) of the specimen
solution
we first calculate the endurance limit of specimen Se i.e
Se = 0.5× Su .............1
Se = 0.5 × 1600
Se = 800 Mpa
and we know
Se for steel is 700 Mpa for Su ≥ 1400 Mpa
so we take endurance limit Se is = 700 Mpa
and strength of friction f = 0.77 for 232 ksi
because for Se 0.5 Su at
cycle = (1600 × 0.145 ksi ) = 232
so here coefficient value (a) will be
a =
a =
a = 2168.3 Mpa
so
coefficient value (b) will be
a = -
log
b = -
log
b = -0.0818
so no of cycle N is
N =
put here value
N =
N = 46400
the life (N) of the specimen is 46400 cycles
Answer:
1. Costs and frequency of change.
2. The most important ‘non-functional’ requirements. Different systems have different priorities for non-functional requirements.
3. The software lifetime and delivery schedule.
Explanation:
The process of requirement gathering is required in both generic and customized software.
• A document to define the development process is required in all type of software application.
• Updating is required in each type of software. For doing so, new version of each type of software is released.
• Maintenance is an important part of software development. It is required in each type of application development.
• Software has some minimum requirements to execute. So, platform dependability is considered in all software development.
1225
<u>Explanation:</u>
This segment helps initialize sum as 0. The for loop is used to increment with every execution and it is added to the sum. The loop runs 49 times and every time the count is added to the sum. In short it is the sum of first 49 natural numbers i.e 1+2+3+......+49.
Answer:
11.52 hp
Explanation:
<u><em>Givens: </em></u>
p_1 = 15 pisa
p_2 = 70 pisa
V_ol=1.5 ft^3/s
<u><em>Solution: </em></u>
Note: m = p x V_ol (assuming in compressible flow —> p =const)
The total change in the system mechanical energy can be calculated as follows,
Δ
e= (p_2 - p_1 ) /p
The power needed can be calculated as follows
P = W =mΔ
e = p x V_ol x(p_2 - p_1 ) /p
= V_ol x (p_2 - p_1 )
= 44 pisa. ft^3/s
= 44 x (1 btu/5.404pisa. ft^3) x (1 hp/0.7068btu/s)
= 11.52 hp