Answer:
a)0.099834
b) 0
Step-by-step explanation:
To solve for this question we would be using , z.score formula.
The formula for calculating a z-score is is z = (x-μ)/σ, where x is the raw score, μ is the population mean, and σ is the population standard deviation.
A candy maker produces mints that have a label weight of 20.4 grams. Assume that the distribution of the weights of these mints is normal with mean 21.37 and variance 0.16.
a) Find the probability that the weight of a single mint selected at random from the production line is less than 20.857 grams.
Standard Deviation = √variance
= √0.16 = 0.4
Standard deviation = 0.4
Mean = 21.37
x = 20.857
z = (x-μ)/σ
z = 20.857 - 21.37/0.4
z = -1.2825
P-value from Z-Table:
P(x<20.857) = 0.099834
b) During a shift, a sample of 100 mints is selected at random and weighed. Approximate the probability that in the selected sample there are at most 5 mints that weigh less than 20.857 grams.
z score formula used = (x-μ)/σ/√n
x = 20.857
Standard deviation = 0.4
Mean = 21.37
n = 100
z = 20.857 - 21.37/0.4/√100
= 20.857 - 21.37/ 0.4/10
= 20.857 - 21.37/ 0.04
= -12.825
P-value from Z-Table:
P(x<20.857) = 0
c) Find the approximate probability that the sample mean of the 100 mints selected is greater than 21.31 and less than 21.39.
Answer:
MN = LK because of the definition of a 'parallelogram'.
Step-by-step explanation:
We are given a parallelogram KLMN.
We know that a 'parallelogram' is a quadrilateral which have two opposite sides parallel and equal in length.
Therefore, from parallelogram KLMN, we get,
MN║LK and ML║NK
MN = LK and ML = LK.
Hence, we that MN = LK because of the definition of a 'parallelogram'.
The answer is 8 because you have black and tan pants so 2 pairs and then a green, red, white, and yellow shirt sooooo you have 4 choices of shirts to pair with your pants. So 2•4=8
Answer:
1 balloon
Step-by-step explanation:
if we take 53 divided by 4, we get 13 so each child gets 13 balloons leaving one behind
Let's pretend the base price is $100
If the shopper brings enough money to cover 25% of the base price then they are bringing $25
The bargain promises 25% off of the base price of $100, meaning that the bargain price will be $75
The shopper cannot purchase the item because they only brought $25 when they should have brought $75