Answer:
Explanation:
Given that
F(x) = (2.00 N/m) x +(1.00 N/m3) x3.
Which can be written as
F(x) = 2x +x³ N/m
Potential energy from x=1 to x=2
P.E is given as
P.E=∫F(x)dx
P.E=∫2x+x³ dx. From x=1 to x=2
P.E= 2x²/2 + x⁴/4 from x=1 to x=2
P.E= x² + x⁴/4 from x=1 to x=2
P.E=(2²+2⁴/4)-(1² +1⁴/4)
P.E=(4+4)-(1+1/4)
P.E, =8-5/4
P.E=27/4
P.E=6.75J
Since it is moving from lower position to upper position, then P.E should be negative
P.E = - 6.75J
Answer: 7.734 m/s
Explanation:
We have the following data:
The angle at which the water ballon was thrown
The horizontal distance of the water ballon
The acceleration due gravity
We need to find the initial velocity
at which the water ballon was thrown, and we can find it by the following equation:
(1)
Where
is the total time the water ballon is on air
On the other hand, when we talk about parabolic motion (as in this situation) the water ballon reaches its maximum height just in the middle of this parabola, when
and the time
is half the time
it takes the complete parabolic path.
So, if we use the following equation, we will find
:
(2)
Isolating
:
(3)
Remembering
:
(4)
Substituting (4) in (1):
(5)
Isolating
:
(6)
(7)
Finally:

There are no correct statements among the choices you gave us.
When the probe arrives on the surface of Mars, its mass is the same
as it was on Earth, and at every place along the way.
But its weight is (3.7/9.8) = 37.8% of what it weighed on Earth.
Answer:
(a) 
(b) 
Explanation:
Hello.
(a) In this case, since the initial volume is 18.5 dm³ and the final volume is 21 dm³ (18.5 +2.5), we can compute the work at constant pressure as shown below:

Which is negative as it expands against the given pressure.
(b) Moreover, of the process is carried out reversibly, the pressure can change, therefore, we need to compute the work via:

Whereas the moles are computed from the given mass of argon:

Thus, the work is:

Regards.
Answer:
The height of the tower will be 35.714 m
Explanation:
We have given gauge pressure 
Density of water 
We have to find the height of the tower h
We know that gauge pressure is given by 


So the height of the tower will be 35.714 m