At r = 2R> R The expression for the electric field will be given by: (2R)^2*E=kQ. Where, k=(9*10^9)N.m/C^2, Q=(8*10^-10)C and R=0.025m. So substituting and clearing, we have that the magnitude of the electric field will be: E=(9*10^9)*(8*10^-10)/((2*0.025)^2)=2880 N / C.
There are two stages to the flight: acceleration stage and deceleration stage.
m₁ = 200 kg, mass of the rocket
m₂ = 100 kg, mass of fuel
a₁ = 30.0 m/s², upward acceleration when burning fuel
Ignore air resistance and assume g = 9.8 m/s².
Acceleration stage:
The rocket starts from rest, therefore the initial vertical velocity is zero.
The distance traveled is given by
s₁ = (1/2)*(30.0 m/s²)*(30.0 s)² = 13500 m
Deceleration stage (due to gravity):
The initial velocity is u = (30.0 m/s²)*(30 s) = 900 m/s
The initial height is 13500 m
At maximum height, the vertical velocity is zero.
Let s₂ = the extra height traveled. Then
(900 m/s)² - 2*(9.8 m/s²)*(s₂ m) = 0
s₂ = 900²/19.6 = 41326.5 m
The maximum altitude is
s₁+s₂ = 54826.5 m
Answer: 54,826.5 m
Answer:
torque is 1.7 *
Nm
Explanation:
Given data
turns n = 1000 turns
radius r = 12 cm
current I = 15A
magnitude B = 5.8 x 10^-5 T
angle θ = 25°
to find out
the torque on the loop
solution
we know that torque on the loop is
torque = N* I* A*B* sinθ
here area A = πr² = π(0.12)²
put all value
torque = N* I* A*B* sinθ
torque = 1000* 15* π(0.12)² *5.8 x 10-5 * sin25
torque = 0.0166 N m
torque is 1.7 *
Nm
Answer:
an absorber of x-ray
Explanation:
To make x-ray detection/vision work, you will need at least two items: a source of x-ray and absorbed or x-ray.
The object you want to see itself doesn't have to be the source, but it has to absorb some of the rays instead. When doing a chest x-ray test, the medical employee will put your chest between absorber and source. The heart can absorb some of the rays so it will appear more white than lungs who made of air and won't absorb the rays.