Answer:
Explanation:
The lewis structure (indicating all the atoms and patterns provided as hint in the question) of glycine can be seen in the attachment below. While the chemical structure of glycine can be seen below
H
|
H₂N - C - C =O
| \
H OH
The structure (of glycine) above provides a "fair idea" of how the lewis structure will be.
Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Answer:

Explanation:
Concentration: i is defined as the mole per litre.

mole=0.15
volume=400 ml=0.4 litre

Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L
Answer is: molality od sodium chloride is 2,55 mol/kg.
V(solution) = 100 ml.
m(solution) = d(solution) · V(solution).
m(solution) = 1,10 g/ml · 100 ml.
m(solution) = 110 g.
ω(NaCl) = 13,0% = 0,13.
m(NaCl) = ω(NaCl) · m(solution).
m(NaCl) = 0,13 · 110 g.
m(NaCl) = 14,3 g.
n(NaCl) = m(NaCl) ÷ M(NaCl).
n(NaCl) = 14,3 g ÷ 58,5 g/mol.
n(NaCl) = 0,244 mol.
m(H₂O) = 110 g - 14,3 g.
m(H₂O) = 95,7 g = 0,0957 kg.
b(NaCl) = n(NaCl) ÷ m(H₂O).
b(NaCl) = 0,244 mol ÷ 0,0957 kg.
b(NaCl) = 2,55 mol/kg.