Answer:
Mass of solution=100g
mass of salt=20g
so; mass of solute=80g
percentage composition =(mass of salt/total
mass) ×100
= \frac{20}{100} \times 100 \\ = 20\%
glad to help you
hope it helps
Maybe 24% not sure try researching it on google
<span>The density of an iceberg is less than that of water and that is why it floats. It is the same as ice cubes floating on water too. Water is a very unique substance in that it is one of few compounds where cooling it past freezing point decreases its density (study hydrogen bonds). The possible answers are therefore A or C. If the majority of the ice is below the water then it should be clear from common sense that A is the correct answer as it would mostly float on the top with just a little under the surface if the answer were as low as C. See Archimedes Principle for an explanation of how much of the ice floats and how much is underwater.</span>
Answer:
pH → 7.46
Explanation:
We begin with the autoionization of water. This equilibrium reaction is:
2H₂O ⇄ H₃O⁺ + OH⁻ Kw = 1×10⁻¹⁴ at 25°C
Kw = [H₃O⁺] . [OH⁻]
We do not consider [H₂O] in the expression for the constant.
[H₃O⁺] = [OH⁻] = √1×10⁻¹⁴ → 1×10⁻⁷ M
Kw depends on the temperature
0.12×10⁻¹⁴ = [H₃O⁺] . [OH⁻] → [H₃O⁺] = [OH⁻] at 0°C
√0.12×10⁻¹⁴ = [H₃O⁺] → 3.46×10⁻⁸ M
- log [H₃O⁺] = pH
pH = - log 3.46×10⁻⁸ → 7.46