(4*4*10)*3
160*3=480
(5*3*10)*2
150*2=300
480+300=780 cub. meters
For this case, the first thing we must do is define variables.
We have then:
m: original quantity of merchandise sold (in $)
We then have the following idea:
(original amount) (percent) = new amount
The new amount is the amount that Jacqueline earns for 12% of the commission on sales.
We have then:

Clearing m we have:

Answer:
The equation that solves the problem is:

The amount she sold is:

Given:
Spoilage rate of fruits = 9% = 0.09
To find:
Amount of fruits to be order to have 100 pounds of peaches and considering the spoilage rate.
Solution:
Let the required amount of fruits you should order be x.
So, spoiled fruits = 9% of x = 0.09x
He would like to have 100 pounds of peaches to sell.


Divide both sides by 0.91.



The required amount of fruits to be order is 110 lbs. Therefore, the correct option is D.
Answer:
Length of x+3= 6.75
Length of 4x=15
Length of 3x-1=10,25
Step-by-step explanation:
- First make an equation and find x x+3+3x+1+4x=34
- Then solve for x, answer will be 3,75
- 3,75 represents x
Answer:
12-9x is answer ........ . . .