Answer:
Average consumption will be higher at University A
Explanation:
In the given situation the fee of €500 will cater for food for the semester in University A. There is no limit stated but the average student eats 250kg.
This implies that there will be students that eat higher than 250kg here.
Since there is no limit to what they can eat, they eat as much as possible to maximise satisfaction.
In University B on the other hand there is maximum of 250kg covered by the fee of €500.
The average amount of food eaten will be below 250kg as all students eat either at or below the maximum amount
<span>Location decisions are strategic decisions because they can have a significant impact on the success or failure of a business.</span><span>
Both manufacturing and non manufacturing location decision take costs and profits into consideration. </span>
Manufacturing firms are concerned with transportation costs, location of raw materials, energy and water availability .
Non manufacturing companies on the other hand are concerned with <span>convenience, access to markets and traffic flow.</span>
Answer:
$5,000
Explanation:
The computation of the estimated warranty payable is shown below:
= Credit balance + expected warranty based on sales - warranties paid
= $2,000 + $20,000 - $17,000
= $22,000 - $17,000
= $5,000
The expected warranty based on sales would be
= sales × estimated percentage
= $200,000 × 10%
= $20,000
Simply we added the credit balance and expected warranty and deduct the paid warranties so that the actual amount can come
Answer:
C. increase by about 6 percent.
Explanation:
Since,

Sales = $ 120,
Original expenses = $ 65
Thus, contribution margin ratio = 
New expenses = $ 58,
Thus, contribution margin ratio = 
∵ 52 - 46 = 6,
Hence, the CMR is increased by 6%.
OPTION C is correct.
Answer:
$69,899.2
Explanation:
The calculation of estimated inventory is shown below:-
Retail value of goods available for sale = retail price of beginning inventory + retail price of purchases
= $122,000 + 482,000
= $604,000
Difference = Goods available for sale at retail price - Actual sales made
= $604,000 - 492,000
= $112,000
Cost to retail price ratio = (Cost of beginning inventory + Cost of purchases) ÷ (Retail price of beginning inventory + Retail price of purchases)
= ($63,000 + $314,000) ÷ ($122,000 + $482,000)
= $377,000 ÷ $604,000
= 62.41%
Ending inventory = Difference × Cost retail ratio
= $112,000 × 62.41%
= $69,899.2