Answer: D. less likely to form any bond
Explanation:
They are considered malleable. They can be made into sheets
Happy to help! Please mark me as the brainliest!
Answer:
= 913.84 mL
Explanation:
Using the combined gas laws
P1V1/T1 = P2V2/T2
At standard temperature and pressure. the pressure is 10 kPa, while the temperature is 273 K.
V1 = 80.0 mL
P1 = 109 kPa
T1 = -12.5 + 273 = 260.5 K
P2 = 10 kPa
V2 = ?
T2 = 273 K
Therefore;
V2 = P1V1T2/P2T1
= (109 kPa × 80 mL × 273 K)/(10 kPa× 260.5 K)
<u>= 913.84 mL</u>
Answer: B) The energy of the solid increases, and the particles begin to slide past each other.
Explanation:
The energy of the solid matter is required to be increased so that molecules of the solid matter get separated from each other and an transition from solid matter to liquid matter occurs. The liquid components of the matter will slide past each other as they have obtain energy for fluidity. The liquid iron can be molded into any shape and the energy decreases considerably.
Q = mΔT(Cp)
where Q = heat energy in J (joules),
m = mass in g, ΔT = change in temper. (°C),
Cp = heat capacity in J/(g°C)
Water has a higher heat capacity, meaning that once heat energy is absorbed, it holds that heat longer than bread. Also though, a higher heat capacity of water means that it takes more energy to heat it up.
I don't see any specific data listed for this lab??