Answer:
The angle between [A_F] and the base of the cone = 68.2°
The area of the base of the cone ≈ 12.57 m²
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The height of the cone = 5 m
The base radius of the cone = 2 m
The angle which the A
C = 120°
Therefore, we have;
The angle between [A_F] and the base of the cone = The angle between [CF] and the base of the cone
The angle between [CF] and the base of the cone = tan⁻¹(5/2) = tan⁻¹(2.5) ≈ 68.2°
∴ The angle between [A_F] and the base of the cone = The angle between [CF] and the base of the cone = 68.2°
The angle between [A_F] and the base of the cone = 68.2°
The area of the base of the cone = π × r² = π × 2² = 4·π ≈ 12.57
The area of the base of the cone ≈ 12.57 m².
Answer:
from the first model y=F(t)........(1) we have the equation = 25004(1010-y) ..(2).
now you recall that t=0, from equation 1 we now y=F(0)=0.
now from equation 2 we substitute y ,
which implies number of frogs= 25004(1010-y) but y=0
therefore 25004(1010-0)= 25 254 040
Step-by-step explanation:
1. you define variables.
2. you define equations
3. substitute and solve
Answer: 10 hours
Step-by-step explanation: so if you do 10 times 2.00 it equals 20 dollars or you can divide 20 and 2
Answer:
answer: 2:2
Step-by-step explanation:
1:2+2:2 to get 3:4
Answer:
The answer is 21.7
Step-by-step explanation:
21.8 - 0.1 = 21.7