Answer:
Correct, because B it is reported to the nearest miligram
Explanation:
4.6 rounded up is 5
Answer:
Mole fraction of nitrogen = 0.52
Explanation:
Given data:
Temperature = 31.2 °C
Pressure = 870.2 mmHg
Volume = 15.1 L
Mass of mixture = 24.1 g
Mole fraction of nitrogen = ?
Solution:
Pressure conversion:
870.2 /760 = 1.12 atm
Temperature conversion:
31.2 + 273 = 304.2 K
Total number of moles:
PV = nRT
n = PV/RT
n = 1.12 atm × 15.1 L / 0.0821 L.atm. mol⁻¹.K⁻¹ × 304.2 K
n = 16.9 L.atm. /25 L.atm. mol⁻¹
n = 0.676 mol
Number of moles of nitrogen are = x
Then the number of moles of CO₂ = 0.676 - x
Mass of nitrogen = x mol . 28 g/mol and for CO₂ Mass = 44 g/mol ( 0.676 - x)
24.1 = 28x + ( 29.7 -44x)
24.1 - 29.7 = 28x - 44x
-5.6 = -16 x
x = 0.35
Mole fraction of nitrogen:
Mole fraction of nitrogen = moles of nitrogen / total number of moles
Mole fraction of nitrogen = 0.35 mol / 0.676 mol
Mole fraction of nitrogen = 0.52
The correct answer is resource partitioning.
The concept of resource partitioning is applicable in the branch of ecology. It signifies towards the procedure by which natural selection mediates competing species into distinct patterns of different niches or resource utilization.
When the species differentiate a niche to prevent competition for food resources, it is known as resource partitioning. At certain times, the competition is among the species, known as interspecific competition, and at sometimes it is among the individuals of the similar species, that is, intraspecific competition.
Answer: reflected, clouds, greenhouse effect.
Explanation:
Sunlight can be absorbed, reflected , or scattered before it reaches Earth’s surface. About 30 percent of sunlight hits Earth directly, and 22 percent is filtered through clouds . Dust particles scatter short wavelengths, which causes the sky to appear blue. Earth radiates heat into the atmosphere, which traps the heat in gases, causing the greenhouse effect.
Answer:
MnO- Manganese Oxide
Explanation:
Empirical formula: This is the formula that shows the ratio of elements
present in a
compound.
How to determine Empirical formula
1. First arrange the symbols of the elements present in the compound
alphabetically to determine the real empirical formula. Although, there
are exceptions to this rule, E.g H2So4
2. Divide the percentage composition by the mass number.
3. Then divide through by the smallest number.
4. The resulting answer is the ratio attached to the elements present in
a compound.
Mn O
% composition 72.1 27.9
Divide by mass number 54.94 16
1.31 1.74
Divide by the smallest number 1.31 1.31
1 1.3
The resulting ratio is 1:1
Hence the Empirical formula is MnO, Manganese oxide