Out of the two, the forces between water molecules and chromium and chloride ions is greater. This is proven by the fact that chromium chloride is slightly soluble in water, about 565 grams per liter.
In order for a substance to be soluble, the attraction of the ions to the water molecules must exceed the attraction between its own molecules and the water molecules.
Answer:
Mass released = 8.6 g
Explanation:
Given data:
Initial number of moles nitrogen= 0.950 mol
Initial volume = 25.5 L
Final mass of nitrogen released = ?
Final volume = 17.3 L
Solution:
Formula:
V₁/n₁ = V₂/n₂
25.5 L / 0.950 mol = 17.3 L/n₂
n₂ = 17.3 L× 0.950 mol/25.5 L
n₂ = 16.435 L.mol /25.5 L
n₂ = 0.644 mol
Initial mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.950 mol × 28 g/mol
Mass = 26.6 g
Final mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.644 mol × 28 g/mol
Mass = 18.0 g
Mass released = initial mass - final mass
Mass released = 26.6 g - 18.0 g
Mass released = 8.6 g
Answer is (2) - hydrogen carbonate
<em>Explanation:</em>
NaHCO₃ is an ionic compound which is made from Na⁺ and HCO₃⁻ ions. The decomposition is
NaHCO₃ → Na⁺ + HCO₃⁻
Among the resulted ions, Na⁺ is a monatomic ion while HCO₃⁻ is a polyatomic ion.
<em>Polyatomic ions mean ions which are made of two or more different atoms.</em>
HCO₃⁻ is made from 3 atoms as H, C and O. The name of HCO₃⁻ ion is bicarbonate or hydrogen carbonate.
An exergonic reaction is a chemical reaction where the change in the free energy is negative (there is a net release of free energy),[1] indicating a spontaneous reaction. For processes that take place under constant pressure and temperature conditions, the Gibbs free energy is used whereas the Helmholtz energy is used for processes that take place under constant volume and temperature conditions.
Symbolically, the release of free energy, G, in an exergonic reaction (at constant pressure and temperature) is denoted as
{\displaystyle \Delta G=G_{\rm {products}}-G_{\rm {reactants}}<0.\,}
Although exergonic reactions are said to occur spontaneously, this does not imply that the reaction will take place at an observable rate. For instance, the disproportionation of hydrogen peroxide is very slow in the absence of a suitable catalyst. It has been suggested that eager would be a more intuitive term in this context.[2]
More generally, the terms exergonic and endergonic relate to the free energy change in any process, not just chemical reactions. An example of an exergonic reaction is cellular respiration. This relates to the degrees of freedom as a consequence of entropy, the temperature, and the difference in heat released or absorbed.
By contrast, the terms exothermic and endothermic relate to the overall exchange of heat during a process
Answer:
Option A and D are correct.
Unstable species react rapidly.
Stable species do not react rapidly.
Explanation:
The complete question is attached to this solution.
The more stable a reactant is, the less reactive it will be. A stable reactant has a very stable structure in which it will avoid any perturbations. And for a reaction to occur, the bonds in the reactant must break down to form the products. A stable reactant has very strong bonds that aren't easy to break down, hence, reactions involving very stable reactants do not proceed rapidly.
And the more unstable a reactant specie is, the more rapidly it reacts. This is why the reaction involving the less stable isotope of carbon; Carbon-14 is very rapid. It is the same reason as explained above that is responsible for this. The bond between unstable species are not strong and are easily breakable, thereby leading to a quick reaction.
Hope this Helps!!!