Answer:
A) 12.08 m/s
B) 19.39 m/s
Explanation:
A) Down the hill, we will apply Newton’s second law of motion in the downward direction to get:
mg(sinθ) – F_k = ma
Where; F_k is frictional force due to kinetic friction given by the formula;
F_k = (μ_k) × F_n
F_n is normal force given by mgcosθ
Thus;
F_k = μ_k(mg cosθ)
We now have;
mg(sinθ) – μ_k(mg cosθ) = ma
Dividing through by m to get;
g(sinθ) – μ_k(g cosθ) = a
a = 9.8(sin 12.03) - 0.6(9.8 × cos 12.03)
a = -3.71 m/s²
We are told that distance d = 24.0 m and v_o = 18 m/s
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o² + 2ad)
v = √(18² + (2 × -3.71 × 24))
v = 12.08 m/s
B) Now, μ_k = 0.10
Thus;
a = 9.8(sin 12.03) - 0.1(9.8 × cos 12.03)
a = 1.08 m/s²
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o + 2ad)
v = √(18² + (2 × 1.08 × 24))
v = 19.39 m/s
Answer:
0.00066518 Nm
Explanation:
v = Velocity = 1.2 m/s
r = Distance to head = 2.3 cm
= Final angular velocity
= Initial angular velocity = 0
= Angular acceleration
t = Time taken = 2.4 s
Angular speed is given by

From equation of rotational motion

Torque

The torque of the motor is 0.00066518 Nm
<span>x=((12.3/100)m)cos[(1.26s^−1)t]
v= dx/dt = -</span><span>((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]
v=</span>-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]=-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)*(0.815)]
v=<span>
<span>-0.13261622 m/s
</span></span>the object moving at 0.13 m/s <span>at time t=0.815 s</span>
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C