Im sorry im trying to get some points ): i hope u find ur answer!
Answer:
2.865
Step-by-step explanation:
pls rate five stars, thanks :)
We are asked to solve for:
P (sand | positive)
So, we solve this by:
P (sand | positive) = P (sand) x P (positive for sand)
P (sand | positive) = 0.26 (0.75)
P (sand | positive) = 0.195
The probability is 0.195 or 19.5%.
The house 3 times more is 360,000
Answer:
Probability of atleast one of 12 student has food allergies ≈ 0.58 ( approx)
Step-by-step explanation:
Given: Probability of a children under age 5 has food allergies = 7%
=
To find : Probability of atleast one of 12 student has food allergies
Probability of a chindren under age 5 does not have food allergies = 
⇒ prob = 
now we find Probability of atleast one of 12 student has food allergies this means we have to find prob of 1 student, 2 student, 3 student, till 12 student have allergy out of 12 student of class then add all prob.
But instead of finding all these probability we find probability of student having no allergy.i.e., 0 student then subtract it from 1(total probability)
Probability of 0 student having allergy out of 12 student = 
Therefore, Probability of atleast one of 12 student has food allergies
= 
= 
≈ 0.58 ( approx)