Answer:
im pretty sure its A or C im leaning more toward A tho
Explanation:
Answer:
33km due south
Explanation:
Morant Bay is 33km south of Port Antonio;
Problem: displacement of Morant bay from Port Antonio;
Displacement is a vector quantity. It is the length of path between two position and the direction inclusive.
So, it has magnitude and must be specified with a direction.
- Therefore, the displacement of Morant Bay from Port Antonio is 33km due south.
Answer:
Negative sign says that release of heat.
Explanation:
The expression for the calculation of the heat released or absorbed of a process is shown below as:-
Where,
is the heat released or absorbed
m is the mass
C is the specific heat capacity
is the temperature change
Thus, given that:-
Mass = 25.2 g
Specific heat = 0.444 J/g°C
So,
Negative sign says that release of heat.
To determine the time it takes to completely vaporize the given amount of water, we first determine the total heat that is being absorbed from the process. To do this, we need information on the latent heat of vaporization of water. This heat is being absorbed by the process of phase change without any change in the temperature of the system. For water, it is equal to 40.8 kJ / mol.
Total heat = 40.8 kJ / mol ( 1.50 mol ) = 61.2 kJ of heat is to be absorbed
Given the constant rate of 19.0 J/s supply of energy to the system, we determine the time as follows:
Time = 61.2 kJ ( 1000 J / 1 kJ ) / 19.0 J/s = 3221.05 s