Answer:
The molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of sugar (C12H22O11) = 186.55 grams
Molar mass of C12H22O11 = 342.3 g/mol
Volume of water = 250.0 mL = 0.250 L
Step 2: Calculate moles sugar
Moles sugar = mass sugar / molar mass sugar
Moles sugar = 186.55 grams / 342.3 g/mol
Moles sugar = 0.545 moles
Step 3: Calculate molarity of the sugar solution
Molarity = moles sugar / volume of water
Molarity = 0.545 moles / 0.250 L
Molarity = 2.18 MThe molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
In NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
The question is incomplete, the complete question is;
Which of the following species contains manganese with the highest oxidation number?
A) Mn
B) MnF₂
C) Mn₃(PO₄)₂
D) MnCl₄
E) NaMnO₄
In order to ascertain the specie that contains manganese with the highest oxidation number, we must calculate the oxidation number of manganese in each of the species one after the other.
1) For Mn, the oxidation number of Mn is zero because the atom is uncombined.
2) For MnF₂;
Mn has an oxidation number of +2
3) For Mn₃(PO₄)₂
Mn has an oxidation number of +2
4) For MnCl₄
Mn has an oxidation number of +4
5) For NaMnO₄
Mn has an oxidation number of +7
Hence in NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
Learn more: brainly.com/question/10079361
The Chemistry Regents is one of the four science Regents exams. The other three are Earth Science, Living Environment, and Physics. You'll need to pass at least one of these four exams to graduate high school.