Answer:
V2 = 389mL
Explanation:
At STP: P=760 torr and T=273K.
To solve this question, we could use Charles' law since both the number of mole and pressure are constant:
V1T1=V2T2
⇒V2=T2×V1T1
⇒V2=273K×425mL/298K=389mL
Answer:
= 152.40 g
Explanation:
The equation for the reaction is;
Cu(s) + AgNO3 → Ag(s) + Cu(NO3)2
Mass of silver nitrate = 320.0 g × 0.75
= 240.0 g
Molar mass of silver nitrate = 169.87 g/mol
Therefore;
Moles of silver nitrate = 240.0 g/169.87 g/mol
= 1.413 moles
Mole ratio of Silver nitrate to silver metal = 1 : 1
Therefore, moles of silver metal = 1.413 moles
Hence;
Mass of silver metal = 1.413 moles × 107.868 g/mol
<u>= 152.40 g</u>
Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>
Answer:
D
Explanation:
We can use the mole ratio to calculate the partial pressure. The total number of moles is 0.2 + 0.2 + 0.1 = 0.5 moles
Now, we know that the mole fraction of the argon gas would be 0.2/0.5
The partial pressure is as follows. To calculate this, we simple multiply the number of moles by the total pressure.
0.2/0.5 * 5 = 1.0/0.5 = 2.00atm
D
We should apply Boyle's Law here given initial pressure, initial volume and final volume.
P1V1= P2V2
(6.5 atm) (13 L) = P2 (3.3 L)
Solve for P2 on your calculator and that should get you to the answer.