Answer:
5.5moles
Explanation:
CaC2 + 2H2O —> Ca(OH)2 + C2H2
From the equation, the following were observed:
1mole of CaC2 reacted to produced 1mol of C2H2.
Therefore, 5.5moles of CaC2 will also produce 5.5moles of C2H2
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
Answer: option C. 2 and 3.
Explanation:
1) Isotopes are atoms of a same element with different number of neutrons. That means that the isotopes of a same element have the same number of protons, since the number of protons is what identify an element.
2) For example, all the atoms of oxygen have 8 protons. But isotope oxygen-16 has 8 neutrons, while oxygen-18 has 10 neutrons.
3) In the figure there are 3 different atoms:
i) atom # 1 has 5 protons and 7 neutrons
ii) atom # 2 has 6 protons and 7 neutrons
iii) atom # 3 has 6 protons and 8 neutrons.
4) Hence the atoms with the same number of protons and different number of neutrons are the #2 and the # 3. So, they are the isotopes of the same element.
Answer: D) 36.0 km/hr, downstream
Explanation:
For downstream motion of the boat, the actual velocity of the boat is the sum of velocity of the water current and the velocity of the boat due to pushed by wind.
Velocity of water current, v = 15 km/h
Velocity of the boat going downstream, u = 21 km/h
Actual velocity of the boat = v'
v' = v + u
⇒v' = 15 km/h + 21 km/h
⇒u = 21 km/h +15 km/h = 36.0 km/h downstream
Thus, the correct answer is option D.
<h3>
Answer:</h3>
112.08 mL
<h3>
Explanation:</h3>
From the question we are given;
- Initial volume, V1 = 100.0 mL
- Initial temperature, T1 = 225°C, but K = °C + 273.15
thus, T1 = 498.15 K
- Initial pressure, P1 = 1.80 atm
- Final temperature , T2 = -25°C
= 248.15 K
- Final pressure, P2 = 0.80 atm
We are required to calculate the new volume of the gases;
- According to the combined gas law equation;

Rearranging the formula;

Therefore;


Therefore, the new volume of the gas is 112.08 mL