Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N
The question above can be answered through using the concept of Conservation of Momentum which may be expressed as,
m1v1 + m2v2 = mTvT
where m1 and v1 are mass and initial velocity of Tex, 2s are that of the bull, and the Ts are the total. Then substituting,
(85 kg)(3 m/s) + (520 kg)(13 m/s) = (520 + 85)(vT)
The value of vT obtained from above equation is 11.6 m/s
For the answer to the question above,
<span>To be 0.1 miles away from the check point ,
the car has to travel 1.4 miles OR 1.6 miles. </span>
53 miles = 60 minutes
1.4 miles = 1.4 / 53 X 60 = 1.5849056 minutes OR 95.1 seconds
<span>1.6 miles = 1.6 /53 X 60 = 1.8113207 minutes OR 108.7 seconds
</span>So the answer is <span>95.1s and 108.7s
I hope my answer helped you</span>
Answer: The correct answer is "the pitch drops to a lower pitch once the ambulance passes by Juan".
Explanation:
Doppler effect is the phenomenon in which there is an increase or decrease in the frequency when there is relative motion between the source and listener.
Pitch depends on the frequency. if the frequency increases then pitch increases.
When the source and the listener are moving towards each other then there is increase in the frequency. When the source and the listener are moving away each other then there is decrease in the frequency.
In the given problem, Juan is standing on the street. An ambulance moves toward him and then passes by the pitch drops to a lower pitch once the ambulance passes by Juan.
Answer:

Explanation:
Given:
Initial velocity of the vehicle, 
distance between the car and the tree, 
time taken to respond to the situation, 
acceleration of the car after braking, 
Using equation of motion:
..............(1)
where:
final velocity of the car when it hits the tree
initial velocity of the car when the tree falls
acceleration after the brakes are applied
distance between the tree and the car after the brakes are applied.

Now for this situation the eq. (1) becomes:
(negative sign is for the deceleration after the brake is applied to the car.)