Answer:
-58.8 J
Explanation:
The work done by a force is given by:

where
F is the magnitude of the force
d is the displacement of the object
is the angle between the direction of the force and the displacement.
In this problem, we are asked to find the work done by gravity, so we must calculate the magnitude of the force of gravity first, which is equal to the weight of the object:

The displacement of the object is d = 3.00 m, while
, because the displacement is upward, while the force of gravity is downward; therefore, the work done by gravity is

And the work done is negative, because it is done against the motion of the object.
Answer:
label A= radio waves, label C= infrared, Label D= visible Light, Label G= gamma rays.
Explanation:
hope it helped??
can i have a thanks, a 5 star, and a brainliest please
can we be friends
You can reason it out like this:
-- The car starts from rest, and goes 8 m/s faster every second.
-- After 30 seconds, it's going (30 x 8) = 240 m/s.
-- Its average speed during that 30 sec is (1/2) (0 + 240) = 120 m/s
-- Distance covered in 30 sec at an average speed of 120 m/s
= 3,600 meters .
___________________________________
The formula that has all of this in it is the formula for
distance covered when accelerating from rest:
Distance = (1/2) · (acceleration) · (time)²
= (1/2) · (8 m/s²) · (30 sec)²
= (4 m/s²) · (900 sec²)
= 3600 meters.
_________________________________
When you translate these numbers into units for which
we have an intuitive feeling, you find that this problem is
quite bogus, but entertaining nonetheless.
When the light turns green, Andy mashes the pedal to the metal
and covers almost 2.25 miles in 30 seconds.
How does he do that ?
By accelerating at 8 m/s². That's about 0.82 G !
He does zero to 60 mph in 3.4 seconds, and at the end
of the 30 seconds, he's moving at 534 mph !
He doesn't need to worry about getting a speeding ticket.
Police cars and helicopters can't go that fast, and his local
police department doesn't have a jet fighter plane to chase
cars with.
Answer:
Da=(1/4)Db
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
When s = Da, t = t

When s = Db, t = 2t

Dividing the two equations

Hence, Da=(1/4)Db