Answer:
air
Explanation:
The car is being slowed down by air.
Answer:
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Explanation:
A fellow student of mathematical bent tells you that the wave function of a traveling wave on a thin rope is y(x,t)=2.30mmcos[(6.98rad/m)x+(742rad/s)t]. Being more practical-minded, you measure the rope to have a length of 1.35 m and a mass of 3.38 grams. Assume that the ends of the rope are held fixed and that there is both this traveling wave and the reflected wave traveling in the opposite direction.
A) What is the wavefunction y(x,t) for the standing wave that is produced?
B) In which harmonic is the standing wave oscillating?
C) What is the frequency of the fundamental oscillation?
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. lambda=2L/n
when comparing the wave equation with the general wave equation , we get the wavelength to be
2*pi*x/lambda=6.98x
lambda=0.9m
we use the equation
lambda=2L/n
n=number of harmonics
L=length of string
0.9=2(1.35)/n
n=2.7/0.9
n=3
third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Newton's third law says:
"<span>For every action, there is an equal and opposite reaction. ".
So, the force that Tom does on the sister is equal to force the sister applies on Tom:
</span>

<span>where the label "t" means "on Tom", while the label "s" means "on the sister".
From Newton's second law, we also know
</span>

where m is the mass and a the acceleration. <span>so we can rewrite the first equation as
</span>

<span>And find Tom's acceleration:
</span>

<span>
</span>
Answer: A.
series or parallel
Explanation:
Total resistance across any branch of a circuit can be found by analyzing whether the branch is connected in series or parallel.
The resistors are connected either in series or parallel. Therefore, the resistance of resistors across a circle can be calculated in series and parallel.
Answer:
Explanation:
a) The net force on the box in vertical direction:
Fnet=Fg−f−Fp *sin45 °
here Fg is the gravitational force .f is the force of friction and , Fp is the pushing force.
Fnet=ma
ma=Fg−f−Fp *sin45 °
a=
=0.24 m/s²
Vf =Vi +at
=0.48+0.24*2
Vf=2.98 m/s
b)
Fnet=Fg−f−Fp *sin45 °
=Fg−0.516Fp−Fp *sin45 °
=30-1.273Fp
Fnet=0 (Because speed is constant)
Fp=30/1.273
=23.56 N