Answer: $ 4,515
Step-by-step explanation:
The cost of the car she wanted to buy = $35,550
Her savings = $20,700
That means she needs( $35,550 - $20,700) more in order for her to buy the car.
Amount borrowed from the finance company = $35,550 - $20,700
= $ 14,850
Since she now owes the financial company a total of $19,365, then the interest accrued by the loan she borrowed is given by:
$19,365 - $ 14,850
= $4,515
Answer:
Let a be the first term.
The sum is a1−r=33.25.
The second term is ar=7.98, so a=7.98/r.
Putting these together, 7.98/r(1−r)=33.25 or r(1−r)=0.24=0.6×0.4.
If the answer doesn't jump out at you from there, you could solve for r with the quadratic formula.
Step-by-step explanation:
I Hope It's Helpful :)
Answer:
B)
Step-by-step explanation:
The contraction rate increases as the osmolarity decreases because of the reduced amount of ATP produced by cellular respiration
Answer:
<h2> 105 tickets</h2>
Step-by-step explanation:
To solve this problem we need to model an equation to represent the situation first.
the goal is to archive $7500 in the even, bearing in mind that there is a cost of $375 fee for rent, we need to put this amount into consideration
let the number of tickets be x
so
75x-375>=7500--------1
Equation 1 above is a good model for the equation
we can now solve for x to determine the number of tickets to be sold to archive the aim
75x-375>=7500--------1
75x>=7500+375
75x>=7875
divide both sides by 75 we have
x>=7875/75
x>=105 tickets
so they must sell a total of 105 tickets and above to meet the target of $7500 with the rent inclusive
This is an example of a distribution property. In a
distribution property, the number outside the parenthesis is distributed to all
the terms inside it by multiplication. So the answer here is:
<span>The 4 will be multiplied to each term inside the
parentheses.
</span>