let
x-------> walnuts that Mario eats in a week
y-------> walnuts that Yolanda eats in a week
we know that
x=2y-------> equation 1
y=6*7-------> y=42 walnuts
substitute the value of y in equation 1
so
x=2*42-----> x=84 walnuts
therefore
the answer is
Mario eat in a week 84 walnuts
Answer:
Step-by-step explanation:
Total cost for the three nights
Total_3 = $298.17 + 3*u
Where <em>u </em>represents the unknown fees for a single day
To find the daily cost, we divide the previous equation by three
Daily cost = ($298.17 + 3*u)/3
Daily cost = ($99.39 + u)
So, if we create an inequality for the daily cost
Let x = Daily cost
x > $99.39
She will pay more than $99.39 per night
We will traduce the sentences into equations.
Let x be the number of hours in the first job, and y be the number of hours in the second job.
Then the equations are:

The above system has many solution, we can select for example:
x = 1, y = 16. So we can work one hour at the first job and 16 hour at the second job.
Answer:
Step-by-step explanation:
10 pound of apple Sells and 20 pound of Raspberry sells
Answer:

Step-by-step explanation:





