Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>
Answer:
1 electron is involved.
Explanation:
Hello,
In redox reactions, when therer's the necessity to know the involved equivalents, they equal the number of transferred electrons, in this case, since one equivalent is stated, one electron is transferred (involved).
Best regards.
Answer:
44 g
Explanation:
The formula for the number of moles (n) is equal to
.
Since we need to find the mass, we derive it from the formula of the number of moles and we get that mass = n x molecular weight .
The molecular weight of
= 12 g/mol (from the carbon) + 19x4 g/mol (from the 4 fluorine atoms)= 88 g/mol
We plug in the numbers in the derived formula for the mass and we get :
mass = n x molecular weight = 0.5 mol x 88 g/mol = 44 g
Answer:
Independent Variable: Grade Level
Dependent Variable: Growth in height
Hypothesis: Students in [Insert the grade level you believe will grow the quickest here] will experience the quickest growth in height.
Explanation:
Independent variables are the factors in which you manipulate to gain your results, in this case you would be changing the grade level you would observe to see the height.
Dependent variables are the factors that respond to changes in the independent variables. You don't control these events, you simply observe them. In this case, you merely observe the growth in height in accordance to the different grade levels you observe.
For the hypothesis, you would create your own hypothesis based on a guess you have. You create a hypothesis not based on the data, but on what you believe will be correct before doing the experiment. It doesn't have to be the correct answer, but just your thoughts.
Answer:
1. is true
Explanation:
The solubility rules apply only to salts, which are ionic compounds.
2. is false. A strong electrolyte is a salt that dissociates completely in solution. Not all salts dissociate completely. For example, a 0.36 mol·L⁻¹ solution dissociates as:
K₂SO₄ ⟶ K⁺ + KSO₄⁻ (30 %) + SO₄²⁻
Thus, K₂SO₄ does not dissociate completely into K⁺ and SO₄²⁻ ions.
3. is false. The solubility rules apply only to aqueous solutions.