The number of Ml of a 0.40 %w/v solution of ,nalorphine that must be injected to obtain a dose of 1.5 mg is calculated as below
since M/v% is mass of solute in grams per 100 ml
convert Mg to g
1 g = 1000 mg what about 1.5 mg =? grams
= 1.5 /1000 = 0.0015 grams
volume is therefore = 100 ( mass/ M/v%)
= 100 x( 0.0015/ 0.4) = 0.375 ML
The correct answer is : The Organism belongs in Kingdom Fungi
The explanation:
1) because Fungi can be multicellular
2) most of them cannot move.
3) They can get food by releasing digestive juices into their environment.
Answer is: volume of KBr is 357 mL.
c(KBr) = 0,716 M = 0,716 mol/L.
m(KBr) = 30,5 g.
n(KBr) = m(KBr) ÷ M(KBr).
n(KBr) = 30,5 g ÷ 119 g/mol.
n(KBr) = 0,256 mol.
V(KBr) = n(KBr) ÷ c(KBr).
V(KBr) = 0,256 mol ÷ 0,716 mol/L.
V(KBr) = 0,357 L · 1000 mL/L = 357 mL.
Answer:
The specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 
Explanation:
Oxidation reaction is defined as the chemical reaction in which an atom looses its electrons. The oxidation number of the atom gets increased during this reaction.
Reduction reaction is defined as the chemical reaction in which an atom gains electrons. The oxidation number of the atom gets reduced during this reaction.
For the given chemical reaction:
The half cell reactions for the above reaction follows:
Oxidation half reaction: 
Reduction half reaction: 
Thus, the specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 
The answer is foramen, which means opening.
This is term used in anatomy.
Its plural is foramina.
The foramina tipically allow the connection of two parts of the body through bloed vessels (arteries, veins) or nerves.