Answer: Reaction 1 is non spontaneous.
Explanation:
According to Gibb's equation:

= Gibbs free energy
= enthalpy change
= entropy change
T = temperature in Kelvin
When
= +ve, reaction is non spontaneous
= -ve, reaction is spontaneous
= 0, reaction is in equilibrium
For the given reaction 1:

As for the reaction 1 , the value of Gibbs free energy is positive and thus the reaction 1 is non spontaneous.
Answer:
The equilibrium concentration of CH₃OH is 0.28 M
Explanation:
For the reaction: CO (g) + 2H₂(g) ↔ CH₃OH(g)
The equilibrium constant (Keq) is given for the following expresion:
Keq=
=14.5
Where (CH3OH), (CO) and (H2) are the molar concentrations of each product or reactant.
We have:
(CH3OH)= ?
(CO)= 0.15 M
(H2)= 0.36 M
So, we only have to replace the concentrations in the equilibrium constant expression to obtain the missing concentration we need:
14.5= 
14.5 x (0.15 M) x
= (CH₃OH)
0.2818 M = (CH₃OH)
Answer:
The answer to your question is letter C
Explanation:
Data
Volume = 2 L
Molarity = 0.100 M
Molecular weight Na₂CO₃ = (2 x 23) + (1 x 12) + (3 x 16)
= 46 + 12 + 48
= 106 g
Process
1.- Calculate the grams of Na₂CO₃ needed
106 g ---------------- 1 mol
x ---------------- 0.1 moles
x = (0.1 x 106) / 1
x = 10.6 g
2.- Calculate the grams of Na₂CO₃ needed for 2 liters of solution
10.6 g -------------- 1 liter
x -------------- 2 liters
x = (10.6 x 2) / 1
x = 21.2 grams of Na₂CO₃
A monocrop is a non example of biodiversity because it contains only one species, such as all corn, therefore there is very little biodiversity.
Answer;
= 18.24
Explanation;
The ratio of N and O in the formula NO2 IS 1:2
Mass of nitrogen gas is 0.500 g
Moles of nitrogen will be;
= 0.500/16 = 0.03125 moles
Therefore;
The moles of Oxygen from the ratio will be;
= 0.03125 × 2 = 0.0625 moles
But; 0.0625 moles is equal to 1.140 g of Oxygen
The atomic number (mass in 1 mole) will be;
= 1.140 /0.0625
= 18.24
Thus the atomic number of Oxygen from the data is 18.24